ОЦІНЮВАННЯ МОЖЛИВОСТІ ЗАСТОСУВАННЯ УЛЬТРАЗВУКОВИХ ВИТРАТОМІРІВ ДЛЯ ФІКСАЦІЇ ВИТРАТИ ГАЗОВОДНЕВИХ СУМІШЕЙ

Автор(и)

  • Н.-А.Ю. Сорока Інститут інформаційних технологій, Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу
  • М. О. Карпаш Університет Короля Данила
  • В. С. Цих Інститут інформаційних технологій, Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу

DOI:

https://doi.org/10.31471/1993-9981-2023-2(51)-39-49

Ключові слова:

газоводнева суміш, водень, облік витрати, коефіцієнт стиснення, точність.

Анотація

В статті приведена надзвичайно актуальна проблема сьогодення, яка полягає в необхідності розвитку водневих технологій в нашій країні, що прописано в прийнятій енергетичній стратегії до 2050 року. В публікації вказано на важливість вибору оптимальної технології транспортування значних обсягів водню на великі відстані, що може бути реалізовано на базі існуючої трубопровідної системи. Доведено необхідність якісного та ефективного обліку витрати газоводневих сумішей із різним вмістом водню. Проведено аналіз сучасних технологій, які можуть бути використані для таких потреб, що базуються на основі наявних досліджень та публікацій за даним напрямом в розвинутих країнах європейського континенту. Розглянуто можливість використання витратомірів різних типів в житловому, громадському, промисловому та транспортному секторах та встановлено, що саме ультразвукові лічильники є найбільш придатними до застосування у кожному з наведених секторів народного господарства. Також проаналізовано досвід використання партнерами проекту NewGasMet різних вимірювальних технологій для обліку водню та підтверджено найбільший відсоток серед ультразвукового методу. На основі проведеного загального аналізу наявних технологій обрано ультразвукові витратоміри як такі, що є найбільш придатними для поставленої задачі фіксації витрати газоводневих сумішей. Детально розглянуто як приклад кілька типів ультразвукових витратомірів відомих виробників із аналізом їх особливостей функціонування, розміщення на вимірювальних ділянках та із врахуванням їх основних характеристик. В результаті проведеного детального аналізу великої кількості ультразвукових витратомірів сформовано перелік основних засобів, для яких пронормовані та вказані в наявній технологічній документації метрологічні характеристики, та які можуть бути в подальшому розглянуті з метою підвищення їх точності вимірювань із врахуванням коефіцієнту стиснення вимірювального середовища, що є наступною задачею наукового дослідження.

Завантаження

Посилання

Stratehiya maybutnʹoho: Ukrayina – tseenerhetychnyy khab, yakyy dopomozheYevropi pozbutysya zalezhnosti vid rosiyi.Ministerstvo enerhetyky Ukrayiny. Uryadovyyportal [Elektronnyy resurs], rezhym dostupu:https://www.kmu.gov.ua/news/stratehiiamaibutnoho-ukraina-tse-enerhetychnyi-khabiakyi-dopomozhe-ievropi-pozbutysiazalezhnosti-vid-rosii. [in Ukrainian]

Enerhetychna stratehiya. Ministerstvoenerhetyky Ukrayiny [Elektronnyy resurs],

rezhym dostupu:https://www.mev.gov.ua/reforma/enerhetychna-stratehiya. [in Ukrainian]

Knysh K., Kudrya S. ta in. Bila knyha2021. Ofshorna vitroenerhetyka ta «zelenyy»vodenʹ: vidkryttya novykh mezhenerhetychnoyi potuzhnosti Ukrayiny[Elektronnyy resurs], rezhym dostupu:

https://www.ive.org.ua/wpcontent/uploads/2_5438583199909284286.pdf.[in Ukrainian]

Schiller M. Hydrogen Energy Storage:A New Solution To the Renewable EnergyIntermittency Problem / Renewable Energy World [Електронний ресурс], режим доступу: https://www.renewableenergyworld-

com/storage/hydrogen-energy-storage-a-newsolution-to-the-renewable-energyintermittency-problem/.

Klimatychni tsili ta ukrayinsʹkapromyslovistʹ: modernizuysya abo prohray.Heinrich Boll Stiftung [Elektronnyy resurs],rezhym dostupu:

https://ua.boell.org/uk/2021/11/16/klimatychnitsili-ta-ukrayinska-promyslovistmodernizuysya-abo-prohray. [in Ukrainian]

Report on the impact of renewablegases, and mixtures with natural gas, on theaccuracy, cost and lifetime of gas meters:Literature overview for renewable gases flowmetering. Deliverable D1, NewGasMet (2020)[Електронний ресурс], режим доступу: https://newgasmet.eu/wpcontent/uploads/2020/11/18NRM06-Newgasmet-D1-Report-on-the-impact-ofrenewable-gases-...-on-the-accuracy-cost-andlifetime-of-gas-meters.pdf.

Gert Muller-Syring, Marco Henel,Wolfgang Koppel [et al.]. Managementsummary. Entwicklung von modularenKonzepten zur Erzeugung, Speicherung und Einspeisung von Wasserstoff und Methan insErdgasnetz. 2013. 350 p.

FioSonic. Industrial metering. Technicalbrochure [Електронний ресурс], режимдоступу:https://www.fiorentini.com/wpcontent/uploads/2021/03/FioSonic_technicalbrochure_ENG_revB.pdf.

FLOWSIC600-XT. Product detail. technical details [Електронний ресурс],режим доступу:

https://www.sick.com/sg/en/catalog/products/flow-measurement/gas-flow-meters/flowsic600-xt/flowsic600-xt/p/p406745?tab=detail#technical-details

##submission.downloads##

Опубліковано

2023-11-27

Як цитувати

Сорока, Н.-А., Карпаш, М. О., & Цих, В. С. (2023). ОЦІНЮВАННЯ МОЖЛИВОСТІ ЗАСТОСУВАННЯ УЛЬТРАЗВУКОВИХ ВИТРАТОМІРІВ ДЛЯ ФІКСАЦІЇ ВИТРАТИ ГАЗОВОДНЕВИХ СУМІШЕЙ. Методи та прилади контролю якості, (2(51), 39–49. https://doi.org/10.31471/1993-9981-2023-2(51)-39-49

Номер

Розділ

МЕТОДИ І ПРИЛАДИ ВИМІРЮВАННЯ ВИТРАТИ РІДКОЇ І ГАЗОПОДІБНОЇ ФАЗ

Статті цього автора (авторів), які найбільше читають

1 2 > >>