МОДЕЛЬ ПНЕВМОМЕТРИЧНОГО ГУСТИНОМІРА ДЛЯ ВИМІРЮВАННЯ ГУСТИНИ БУРОВИХ РОЗЧИНІВ НАФТОГАЗОВИХ СВЕРДЛОВИН
DOI:
https://doi.org/10.31471/1993-9981-2021-1(46)-15-24Ключові слова:
пневмометричний густиномір, буровий розчин, похибка, вимірювання, модель, тиск, витрата, рідина.Анотація
Розробка автоматичних пневмометричних густиномірів є перспективною не тільки для бурових розчинів. Вони можуть знайти застосування в харчовій, хімічній, нафтопереробній промисловості, на нафтобазах і нафтосховищах. На їх основі можна будувати системи кількісного обліку рідких продуктів в одиницях маси. Володіючи високою точністю, пневмометричні густиноміри прості та надійні, зручні в експлуатації і, найголовніше, комплектуються із елементів, що серійно випускаються промисловістю.
В статті наведена структурна схема диференціального пневмометричного густиноміра з компенсатором баластного тиску в мінусовій пневмолінії та показано розрахунок з якого видно, що основним джерелом похибки є втрати тиску в пневмолініях, дрейф нуля дифманометра, відміна реальних значень коефіцієнтів статичної характеристики дифманометра від номінальних. Вказано на те, що для знаходження значення тиску та витрати в кожній точці пневмолінії, навіть для простих моделей, потрібно робити складні розрахунки. Аналітичний розв’язок може бути отриманий тільки для окремих випадків, які не представляють практичну цінність.
Тому для аналізу пневмолінії густиноміра найраціональніше скористатися методом електрогідравлічної аналогії (ЕГДА) і перейти від пневматичної лінії з розподіленими параметрами до аналогічної електричної з зоредженими параметрами. Нами отримана модель пневмометричного густиноміра у вигляді електричної схеми, яка потребує подальшого дослідження, методами електротехніки, для уточнення коефіцієнтів і параметрів моделі та перевірки її на адекватність.
Завантаження
Посилання
Shavranskyi M. V. Systema kontrolju dlja zapobihannja prychoplen burylnoi kolony v prozesi burinnja: avtoref. dys. na zdobuttja stupenja kand. techn. nauk: spez.05.11.13 «Prylady i metody kontrolju ta vyznachennja skladu rechovyn» / Shavranskyi Mychajlo Vasyljovych; Ivano-Frankiv.naz.techn.un-t nafty i gazu. Ivano-Frankivsk, 2003. 20 s.
Kravez M.Z., Mironov V.P. Metody i sredstva avtomaticheskoho izmerenija plotnosti byrovych rastvorov. – M.: VNIIOENG, 1989. (Obzor. inform. Ser. «Avtomatisazija i telemechanizazija v neftjanoj promyshlenosti»)
Isakovich R.Ja. Technologicheskie izmerenija i pribory. M.:Nedra, 1979. 344 s.
Kulikovskyj K.L., Kuper V.Ja. Metody i sredstva izmerenija. M.: Energoatomizdat, 1986. 448 s.
Ibragimov I.A., Farzane N.G., Iljasov L.V. Elementy i sistemy pnevmoavtomatyky. M.: Vysshaja shkola, 1985. 544 s.
http://manometr.net.ua [Електронний ресурс]:[Інтернет-портал]. – Манометр – полная картина жизни. – [Харьков: ООО Енергопром Украина]. – Режим доступу: http://manometr.net.ua (дата звернення 01.04.2021) – Назва з екрану.
http://www.avtomatica.org [Електронний ресурс]:[Інтернет-портал]. – Автоматика. – [Харьков: ООО Енергопром Украина]. – Режим доступу: http://www.avtomatica.org (дата звернення 01.04.2021) – Назва з екрану
Kostyshyn V.S.Modeluvannja rezymiv roboty vidzentrovanych nasosiv na osnovi elektrogidravlichnoi analogii: avtoref. dys. na zdobuttja stupenja d-ra techn. nauk: spez. 05.15.13 «Naftogazoprovody, bazt ta schovyscta»/Kostyshyn Volodymyr Stepanovych; Ivano-Frankiv.naz.techn.un-t nafty i gasu. Ivano-Frankivsk, 2003. 31 s.
Zalmanov L.A. Teorija elementiv pnevmoavtomatyky. М.: Nauka ,1969.-177 с.
Popov D.N. Nestazionarnye gidrodinamicheskie prozessy. М.: Маshinostoenije, 1982.239 s.
Kolchunov V.I. Teoretychna ta prykladna gidromechanika: Navch.posibnyk. К.:NАU, 2004. 336 s.
Laptev V.I. Barbotazno-pjezometricheskije metody kontrolja fiziko-chimicheskich svojstv zidkostej. M.: Energoatomizdat, 1984. 80 s.